Pri nakupu računalnika velja preveriti kar nekaj tehničnih podatkov, če želite prav specifične lastnosti, pa ravno tako ni odveč, če se odločite za sestavo računalnika po meri. To pride v poštev zlasti pri potrebi po izjemno zmogljivem računalniku, ki se bo uporabljal za specifični namen.
Tudi v primeru, da ne boste na računalniku počeli nič kaj posebnega, pa se izplača preveriti, kakšne so možnosti za posamezne komponente: čitalce kartic, grafične kartice, grafične tablice, ohišja, optične pogone, osnovne plošče, procesorje, spletne kamere…
Ker je pri računalnikih izjemno pomemben prikaz slike, se pogosto največ pozornosti posveti izbiri grafične kartice in drugih elementov, ki vplivajo na kakovost slike.
Seznam vsebine
Zakaj bi zamenjali grafično kartico?
Pri nakupu novega računalnika velja izbrati takšnega, v katerem je kartica po naših željah. Včasih pa se zgodi, da pri računalniku nismo zadovoljni z že obstoječo grafično kartico. Morda je bila ta res odlična oziroma najboljša takrat, ko smo kupili računalnik, a medtem se je že veliko spremenilo in tudi na področju prikaza grafike je prišlo do napredka. Zakaj ne bi zamenjali svoje grafične kartice in si zagotovili najboljše slike za današnji čas? Če ste pri svojem delu veliko odvisni od tega, kako natančno je prikazana na primer 3D podoba zapletenega modela, potem je dobra grafična kartica še kako pomembna. No, pa tudi igričarjev seveda ne gre zanemariti – če so v koraku s časom in kupijo vsako najbolj sodobno igro ob njenem izidu, potem gre pričakovati, da si bodo privoščili kakovostno igričarsko izkušnjo, ne pa igro na monitorju, na katerem je slika videti kot izpred desetih let.
Na kaj je treba biti pozoren pri izbiri grafične kartice?
Do razlik med grafičnimi karticami prihaja na podlagi različnih lastnosti in dejavnikov. Vsekakor se ne gre kar slepo zanašati na to, da je posamezna grafična kartica dobra in primerna za naše potrebe zgolj zato, ker jo proizvaja proizvajalec, ki ga že poznamo oziroma smo bili z njim v preteklosti že zadovoljni. Potrebno je primerjati predvsem naslednje karakteristike:
- proizvajalec čipovja;
- grafični procesor;
- grafični pomnilnik;
- takt procesorja;
- takt pomnilnika;
- vodilo;
- število procesorskih enot;
- pomnilniško vodilo;
- podpora programov;
- izhodi;
- dodatno napajanje;
- garancija.
Lastnosti grafične kartice (anni.si) izjemno vplivajo tudi na njeno ceno. Preproste grafične kartice so vam na voljo za manj kot sto evrov, najboljše pa segajo že skoraj proti tisočaku. Pa so res vredne svoje cene? Upravičenost cene vedno določa trg. Če ste tudi sami zaradi značilnosti med tistimi, ki precej hitro vržejo oko na kartice, ki stanejo več kot 500 evrov, potem bo že tako.
https://www.youtube.com/watch?v=gfhVTe3N94A