Iz kakšnih materialov je lahko izdelana cev za kapljično namakanje?

Cev za kapljično namakanje je vrsta cevovoda, ki ga uporabljajo v sistemih za kapljično namakanje. Slednje omogoča zelo natančno pa tudi učinkovito namakanje rastlin. Cev navadno prenaša vodo od vira do točno določenih točk. Iz nje počasi kaplja voda, in sicer direktno na rastline.

Cev, ki je namenjena kapljičnemu namakanju, je najpogosteje narejena iz materialov, kot sta plastika in guma. Plastika je namreč zelo dobro odporna na korozijo, je lahek material z dolgo življenjsko dobo. Cevi iz gume so sicer v uporabi manj pogosto, dobrodošle pa so v nekaterih specifičnih primerih.

Ključne lastnosti cevi za kapljično namakanje

Če želimo, da bo cev za kapljično namakanje delovala, tako kot smo si zamislili, mora imeti nekatere ključne lastnosti. Med drugim mora biti na primer zasnovana tako, da lahko omogoča, da voda povsem enakomerno kaplja v vse točke, kjer so postavljeni tako imenovani kapljiči.

cev za kapljično namakanje dovaja vodo blizu korenin
Kako deluje cev za kapljično namakanje? Voda se preko cevi počasi dovaja zelo specifično območje, blizu korenin rastline, preko mreže kapljičnih oddajnikov.

Prav tako morajo biti cevi za namakanje dovolj odporni in zdržati najrazličnejše vremenske pogoje. Cev je lahko različnih premorov, kar pa je zlasti odvisno od potreb samega sistema za namakanje. A ne glede na to so cevi za kapljično namakanje namenjene za povečevanje učinkovitosti namakanja. Zagotavljajo namreč, da voda lahko direktno pride do korenin rastlin. Slednje pa zmanjšuje porabo vode in omogoči bistveno boljše obvladovanje vlage v tleh.

Vrste cevi za kapljično namakanje

Na voljo je več različnih tipov cevi za kapljično namakanje. Najpogostejša cev, ki se uporablja v omenjenih sistemih za namakanje je standardna kapljična cev. Vsebuje vgrajene kapljače, ki zagotavljajo, da voda lahko kaplja v določenih intervalih do korenine rastlin.

Zelo priljubljene so tudi cevi z notranjimi kapljiči. Imajo kapljiče, ki so vgrajeni znotraj cevi. Slednje pa pomeni, da voda lahko prehaja skozi kapljiče, ki dobro skrbijo za uravnavanje pretoka in omogočajo povsem enakomerno kapljanje. Navadno so notranji kapljiči enakomerno porazdeljeni po vsej dolžini namakalne cevi.

Oglejte si 3 glavne različne vrste cevi za kapljično namakanje in kdaj jih uporabiti

Za kapljično namakanje lahko izberete tudi kapljične trakove. Gre za prav posebno vrsto trakov, ki vključujejo vgrajene kapljiče. Praviloma so tanjši pa tudi bolj fleksibilni, če jih primerjamo s povsem običajnimi cevmi. So odlična izbira za namakanje manjših površin, kot so na primer vrtički.

Iz iste kategorije: