ABS senzor za avto lahko poimenujemo tudi kot sistem proti blokiranju zavor. Slednje so pomemben del čisto vsakega vozila, še posebej tedaj, kadar je v osredju varnost. ABS lahko prepreči mnoge nesreče.
Poleg omenjena pa ima avtomobilski ABS senzor še druge funkcije. Opravlja podporo pripomočkom, ko so denimo sistem proti zdrsu pogonskih koles, ESP, samodejno zaviranje v sili.
Seznam vsebine
Znaki težav z ABS senzorjem za avto
To, da je z ABS sistemom za avto nekaj narobe, v resnici lahko opazite dokaj hitro. Na slednje vas opozori prižgana opozorilna lučka, ki se nahaja na armaturni plošči. Seveda lahko težavo zaznate tudi na drugačen način. Vaše vozilo se bo med vožnjo namreč med zaviranjem nekoliko drugače obnašalo oziroma odzivalo. Spremeni se občutek na stopalki, prav tako se občuti manj učinkovito delovanje še drugih sistemov v avtu.
Če se vam bo zdelo, da ABS senzor v vašem avtomobilu ne opravlja svoje naloge, tako kot bi moral, je nujna temeljita diagnostika zavornega sistema. Slednja lahko dokaže, da gre resnično za težavo – s senzorjem ali napeljavo. Morda pa je seveda težava kje drugje. Redno preverjanje delovanja avtomobilskega zavornega sistema se priporoča tudi ob obisku serviserja.
Primerjava med aktivnim ter pasivnim ABS senzorjem za avto
V primerjavi s pasivnim aktivni ABS senzor za avto potrebuje lastno napajanje z električno energijo. Med tema dvema vrstama sistema ne moremo dovolj dobro ločevati, zato morate nujno preveriti, kateri tip avto potrebuje.
Dobro in pravilno opravljena menjava omogoča pravilno delovanje ABS senzorja. Slednje pa seveda zahteva kar nekaj postopkov. A ne glede na to je prvi korak vedno temeljito čiščenje vseh komponent.
Prednosti naprednega sistema za zaviranje
Za čisto vsako moderno tehnologijo za omogočanje varnosti med vožnjo je značilno, da ima svoje prednosti. Slednje je tudi razlog, da ABS senzor in sistem zaviranja uporabljajo vsi novi avtomobili in seveda še druga vozila na cesti.
Ključna prednost sistema je krajša zavorna razdalja, bolj učinkovito zaviranje v kritičnih situacijah. Prav tako lahko med naglim zaviranjem še vedno do določene mere nadzirate svoj avtomobil.
Ključno je torej tudi to, da pri tehničnih in ostalih pregledih avta redno preverjate tudi delovanje omenjenega sistema in zavor. Moderna vozila nam morebitne težave sporočajo preko opozorilne lučke na armaturi. Kljub temu je dobra praksa tudi to, da se vedno zanašate tudi na svoje lastne občutke.